DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Darbe mi! Bir daha asla…”

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Darbe mi! Bir daha asla…”

DEVA Partisi Sözcüsü Şahin: “Darbe mi! Bir daha asla…”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, 27 Mayıs Darbesi’nin yıl dönümünde Adnan Menderes ve dava arkadaşlarını anarak yazılı açıklamada bulundu. Şahin, “Siyaset tarihimize kara leke olarak geçen 27 Mayıs Darbesi’nin üzerinden 64 yıl geçti. Buradan bir kez daha; Millet iradesinin üzerinde hiçbir güç olmadığını ve millet iradesinin dokunulmaz olduğunu hatırlatmak isterim.” dedi.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “Darbeler, dış güvenlik ve ülke menfaatlerinin tehlikeye sokulduğu gayrimeşru hareketlerdir.” dediği yazılı açıklamasında, “Darbeler tüm dengelerin altüst olmasına sebep olan girişimlerdir. Sadece ülke yönetimde değil, sosyal hayatta da kargaşalar baş göstermekte, haklı-haksız tasfiyeler, ihbar furyası, kötü muamele ve benzeri uygulamalarla milli bütünlüğe de zarar vermekte ve toplumu ayrıştırmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“Darbeler maşeri vicdanları böler”

Şahin, “Darbeler demokrasiye tuzak kurarak, toplumu tahrik ederek, ayrıştırarak, çoğu zaman pusu kurarak tasarlanan ve taammüden işlenen suikastlardır. Darbelerin tarihi aynı zamanda provokasyonların tarihidir. Dini değerler milli ve manevi değerler, etnik ve kültürel farklılıklar provokatörlerin en çok kullandıkları alanlardır. Siyasi tarihimizde hangi darbe olursa olsun, hiçbir meşru gerekçeye dayanmamaktadır. Siyasi hayatımızda 27 Mayıs 1960, 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997, 15 Temmuz 2016 tarihlerinde demokrasiye hukuk dışı müdahaleler yapılmış; hükümetler cebir, şiddet ya da baskıyla görevden uzaklaştırılmış; millet iradesinin tecelligâhı olan parlamento lağvedilmiş, ve vatandaşlarımız mağdur edilmiştir. Hafızalardan silinmeyen tarifsiz acılar yaşanmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Millet iradesini yok sayanların, yeni vesayetler kurmaya çalışanların karşısında olmak bizlerin vazifesidir”

 “Devlet-millet birlikteliğinin pekişmesi için olmazsa olmaz şartların başında demokrasi gelmektedir.” diyen Şahin, “Tam demokrasi için kuvvetler ayrılığını benimsemiş, hukukun üstünlüğünü içselleştirmiş, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlamış bir yönetim olmazsa olmazdır. Hiçbir şahsın, kurumun, partinin, zümrenin menfaati, Türk milleti ve devletinin huzur ve refahından üstün değildir, üstün tutulamaz. Millet iradesini yok sayanların, yeni vesayetler kurmaya çalışanların karşısında olmak, bugünün siyasetçileri olarak bizlerin vazifesidir. Hiç şüphesizdir ki, Türkiye insan hak ve özgürlüklerini eksiksiz olarak temin etme yönünde girdiği demokrasi yolunda asla geri dönmeyecektir.  Türkiye’nin yol haritası bundan böyle hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hiçbir kuvvet eliyle devlet içinde örgütlenen cuntalar, cuntacılar, illegal suç örgütleri tarafından belirlenmemelidir. Türkiye’de yönetimler her koşul ve şartta millet iradesiyle göreve gelmeli ve yine millet iradesiyle uzaklaştırılmalıdır. Başka bir yol denemek çılgınlıktır. Hiçbir şekilde kabul edilemez. Türk milletinin istikameti kurucu değerlerinde ve anayasasında son derece nettir.” şeklinde konuştu.

“27 Mayıs’ın mağdurlarını anmak için kelimelerden fazlasına ihtiyacımız var”

Şahin, “Yıl dönümünü yaşadığımız 27 Mayıs’ın mağdurlarını anmak için kelimelerden fazlasına ihtiyacımız var.   27 Mayıs’ı unutmamak halkın iradesini yok sayanların yeni vesayet kurmaya çalışanların karşısında milletçe hep beraber olmak zorundayız. 27 Mayıs’ın yıl dönümünde Adnan Menderes ve dava arkadaşları Hasan Polatkan ile Fatih Rüştü Zorlu’yu saygı ve rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Fehmi Duman