Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Hanifi YOLCU Güneydoğu Anadolu Çiftçisine Milletvekilleri sahip çıkmıyor

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Hanifi YOLCU Güneydoğu Anadolu Çiftçisine Milletvekilleri sahip çıkmıyor

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Hanifi YOLCU “Pamuk ve mısır çiftçileri için harekete geçin”
Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Hanifi YOLCU Güneydoğu Anadolu Çiftçisine Milletvekilleri sahip çıkmıyor
Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Hanifi YOLCU gerçekleştirdiği basın toplantısında pamuk ve mısır çiftçilerinin sorunlarını gündeme taşıdı.
Pamuk ve mısır fiyatlarının çiftçilerin maliyetini bile karşılamadığını belirten Yolcu , pamuk ve mısırın tarlada kaldığını ve çiftçilerin topraklarını bırakmak zorunda kaldığını ifade ederek, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya pamuk ve mısırda fiyat artışı, tarımsal planlama, kredi programı, fiyat fark desteği ve işçi maliyetlerini sordu.

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Yardımcısı Hanifi YOLCU

‘Pamukta fiyat en az 25 lira olmalı’
Geçtiğimiz yıl Çukobirlik’in kilogram başına 21 TL ile satın aldığı pamuğun bu sene 18,5 liraya düşmesinin çiftçileri cezalandırmak olduğunu ifade eden Yolcu , pamuk için verilmesi gerek fiyatın 25 TL olduğunu ve çiftçilerin zaten bu pamuğu kilogram başına 25,5 TL’ye ürettiğini belirtti. Pamuk üreticisine verilen desteğin de oldukça az olduğuna dikkat çeken Yolcu, pamuk için verilen 1,6 TL’lik fiyat fark desteğinin 5 liraya çıkması gerektiğini savundu.
‘Çiftçi ithalata ezdirilmemeli’
Pamuk üreticilerinin yıllık 1 milyon ton üretimle Türkiye’nin pamuk ihtiyacının yarısını karşıladığını belirten Yolcu , buna rağmen yerli çiftçilerin zarar etmesinin ve ithalatın desteklenmesinin izaha muhtaç bir durum olduğunu belirterek Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya, “Pamuk üreticilerinin 1,6 Amerikan Doları fiyatla sattığı yerli pamuk yerine, yurtdışından 2 Amerikan Dolarına pamuk ithal edilmesine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı bir önlem alacak mıdır?” diye sordu.
Mısıra verilen destek 3 kuruş
Hanifi YOLCU , geçtiğimiz yıl kilogram başına 5,7 liraya satılan mısırın bu sene yalnızca 6 liraya çıkmasının çiftçiyi cezalandırmak olduğunu ifade etti. Mazot, işçi, gübre gibi girdi maliyetlerinin yüzde yüz oranında zamlanmasına rağmen mısır için gelen zammın yalnızca yüzde beşte kalmasının çiftçinin maliyetinin bile çok altında olduğunu ifade eden Hanifi YOLCU , mısır için verilmesi gereken fiyatın en az 8 lira olması gerektiğini vurguladı.
Mısır için verilen fiyat fark desteğinin azlığına dikkat çeken Hanifi YOLCU şu ifadeleri kullandı:
“Mısır çiftçilerine verilen fiyat fark desteği yetersiz kalmaktadır. Mısır çiftçileri kilogram başına yıllardır 0,03 Türk Lirası olarak belirlenmiş olan fiyat fark desteğinin 3 Türk Lirası olmasını beklemektedir. Silo doluluk oranları sebebiyle ürünlerini zararına bile satamayan çiftçilerimizin mahsulü tarlada kalmakta ve çiftçilerimiz toprağını terk etmektedir. Kur Korumalı Mevduat yerine, Çiftçi Koruma Sistemi getirilmelidir.”


Hanifi YOLCU dan Tarım Bakanı Yumaklı’ya sorular
Hanifi YOLCU ,Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan pamuk ve mısır için bakanlığın hangi çalışmaları yaptığını sorarak, pamuk ve mısır çiftçilerinin yaşadığı krize dikkat çekti.

Çiftçilerin mağduriyetini gidermek için pamuk fiyatlarında bir artışa gidilecek midir?
Çiftçilerin mağduriyetini gidermek için mısır fiyatlarında bir artışa gidilecek midir?
Pamuk çiftçilerine verilen fiyat fark desteği makul bir seviyeye getirilecek midir?
Mısır çiftçilerine verilen fiyat fark desteği makul bir seviyeye getirilecek midir?
Silo kapasitelerini artırmaya yönelik bir çalışmanız var mıdır?
Pamuk üreticilerinin 1,6 Amerikan Doları fiyatla sattığı yerli pamuk yerine, yurtdışından 2 Amerikan Dolarına pamuk ithal edilmesine karşı Tarım ve Orman Bakanlığı bir önlem alacak mıdır?
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın pamuk için tarımda planlamaya yönelik çalışmaları var mıdır?
Çiftçilerimizin ekim yapmaya devam edebilmeleri için yeni bir kredi programı geliştirilecek midir?
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, tarımda beden işçiliği sorununu çözmeye yönelik bir çalışması var mıdır?

Etiketler

Fehmi Duman