İnşaat Mühendisleri Odası Sismik İzolatörler semineri düzenlendi

İnşaat Mühendisleri Odası Sismik İzolatörler semineri düzenlendi

İMO’da sismik izolatör semineri

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi tarafından sismik izolatörler konulu seminer düzenledi

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Yönetimi 27.02.2024 tarihinde “Taban Yalıtımlı Yapı Tasarımı Yaklaşımları (Sismik İzolatörler)”  konulu seminer düzenledi. Seminerde İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şube Başkanı Semih UÇAR’ın açılış konuşmasının ardından FAGO Sismik İzolasyon Genel Müdürü Banu AYDIN, İnşaat Yüksek Mühendisi Batuhan KAHVECİ ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hüseyin Kemal DAL sunumlarını gerçekleştirdiler. Seminere basından, Belediyelerden, OSB’lerden, STK’lardan, Mühendislerden ve müteahhitlerden çok sayıda katılım sağlandı.

Değerli misafirler hoşgeldiniz.

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi olarak sizleri burada ağırlamaktan dolayı mutluyuz.

Bugünkü seminerimizin konusu “Taban Yalıtımlı Yapı Tasarımı Yaklaşımları”dır.

Bildiğiniz gibi mevcut deprem yönetmeliğimize uygun şekilde tasarlanan yapılar can güvenliği performans seviyesini karşılamakla beraber deprem sonrası kesintisiz kullanıma uygun olmayabilmektedir. Kesintisiz kullanım performans seviyesi, hastane gibi kritik yapılar yanında konutlar, endüstriyel tesisler ve okullar için de büyük bir gereksinimdir.

Sismik izolatörler, yapıların kesintisiz kullanım performans seviyesine uygun şekilde tasarlanması esnasında kullanılan bir araçtır. Öte yandan, sismik izolatörlerin kullanıldığı yapılar özel tasarım gerektirmekte ve “Taban-Yalıtımlı Yapılar” olarak tanımlanmaktadır. “Taban Yalıtımlı Yapılar” Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ne (TBDY-2018/Bölüm 14) ve deprem sonrası kesintisiz kullanıma uygun şekilde nitelikli mühendislik hizmeti alınarak tasarlanmaktadır.

Yapıların deprem sonrası sürdürülebilirliğini temin etmek amacıyla kullanılan sismik izolatörler, taban yalıtımlı yapıların tasarım esaslarını karşılayacak nitelikte ve projeye özel üretilmektedir. İzolatörler yönetmeliğimizde tanımlı test ve deneylere tabi tutulmakta ve olumlu olumlu deney sonuçlarının alınmasının ardından inşaatta saha uygulamalarına geçilmektedir.

Bugün taban yalıtımlı yapı tasarımı ve sismik izolatörlü bir bina projesinin ana adımlarına dair teknik bir sunum dinleyeceğiz.

Sunum öncesinde taban yalıtımlı yapıların yaygınlaşması gayesiyle kurulan FAGO Sismik İzolasyon firması hakkında kısa bilgi edineceğiz.

Akabinde başlayacak sunum iki bölümden oluşacak olup, ilk bölümde genel hatlarıyla taban yalıtımlı yapı tasarım kriterleri ve bir örnek proje hakkında bilgi alacağız. İkinci bölümde ise Sakarya’mızdaki ilk taban yalıtımlı, yani izolatörlü konut projesi olan “Hillside Koru” hakkında bilgi sahibi olacağız.

Şimdi sözü FAGO Sismik İzolasyon firması Genel Müdürü’ne bırakıyorum.

Etiketler

Fehmi Duman