İYİ Parti’nin Yeni Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu Oldu

İYİ Parti’nin Yeni Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu Oldu

İYİ Parti’nin seçimli olağanüstü kurultayında Genel Başkanlık seçiminin birinci ve ikinci turunda salt çoğunluğu sağlayan aday olmayınca, seçim üçüncü tura kaldı. Üçüncü turda kazanan Müsavat Dervişoğlu İYİ Parti’nin yeni genel başkanı oldu. 

İyi Parti’de genel başkanlığa Müsavat Dervişoğlu seçildi

İyi Parti 5. Olağanüstü Kurultayı’nın üçüncü turunda 611 delegenin oyunu alan Müsavat Dervişoğlu, genel başkan seçildi.

ATO Congresium’daki kurultayda, genel başkanlık seçiminin 3. turunda, Grup Başkanı Koray Aydın ve Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu yarıştı.

Oylama sonucuna göre, 1159 geçerli oyun 611’ini Dervişoğlu alarak genel başkan seçildi. Aydın ise 548 oy aldı.

Kurultayda, partinin yetkili kurullarının seçimine geçilecek. Bu kapsamda da delege, 50’si asıl, 25’i yedek 75 Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ile 11’i asıl, 7’si yedek 18 Merkez Disiplin Kurulu üyesini belirleyecek.

Akşener: Karşınızda bu kürsüden son kez konuşuyorum

İYİ Parti’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki yenilgisinden sonra olağanüstü kurultay kararı alan ve yeniden aday olmayan Meral Akşener geçtiğimiz saatlerde genel başkan olarak son konuşmasını yaptı.

Ben de bugüne kadar hem kendimin hem de partimizin tüm kararların arkasında durduğum gibi bu kararın da elbette arkasında durdum. Ne kadar zorlu bir yola çıktığımızın farkındaydım. Satın alınmışlara karşı yürekten inanmışların mücadelesini yürüttüğümüzün farkındaydım.

SON KEZ KARŞINIZDAYIM

Seçim sonuçları doğrultusunda aldığımız riskin farkındaydım. Türkiye’nin alıştırılmış normallerinin dışında, bedel ödeme sırasında en önde karşınızda duruyorum. Bugün üzerime düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. Hiçbir hesaba, pazarlığa, sahtekarlığa girmeden milletin sesini duyurmuş olmanın mutluluğuyla son kez karşınızdayım. Allah herkese böyle veda etmeyi nasip etsin.

Biz bugünlere çiçek bahçelerinden değil, mayın tarlalarından geçerek geldik. Önümüze örülen barikatları, engelleri, tel örgüleri aşarak geldik. Adressiz kurşunlara direnerek geldik. Türkiye iyi olacak diye yola çıktık. Bir memleket meselesi dedik; il il, ilçe ilçe dolaştık.

Genel Başkan adaylarımıza başarılar diliyor, kurultayımızın hayırlı olmasını diliyorum. Yolunuz, bahtınız açık olsun. Allahaısmarladık.”

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “İYİ Parti” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. TBMM’de 43 milletvekili ile grubu bulunmaktadır.

İYİ Parti’de yapılan 3. tur seçimlerinde Müsavat Dervişoğlu 611 oy alarak, partinin yeni genel başkanı oldu. Diğer aday Koray Aydın 548 oy aldı.

DERVİŞOĞLU: ARTIK HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Genel başkanlığa seçilmesinin ardından teşekkür konuşması yapmak için kürüye gelen Müsavat Dervişoğlu şu ifadeleri kullandı:

Bu yolculuğa çıkarken cenabı Allah hakkımızda hayırlısı neyse onu nasip etsin diye dua ettim. Milletim için dua ettim partim için dua ettim. 2104 Ben bir yarış kazanmadım. Çünkü kimseyle yarışmadık biz. Herkesin gözü bu kongredeydi. En küçük bir tatsız olay bile yaşanmadı. Bu iyiler ve cesurlar hareketinin nasıl bir siyasi hareket olduğunun en büyük delilidir. 2105 konuşurken de ifade ettim sayın Koray Aydın benim aile büyüğüm ve abimdir. Sayın Tolga Akalın da benim kardeşim ve ailemin bir ferdidir. Sizlerin adayları olarak bu yolculuğa çıktık. Siz asıl çok büyük bir ailesiniz size mensup olmaktan hepimiz iftihar ediyoruz. 2105 bugün itibarıyla birbirimize sarılarak yaralarımızı saracağız. Sonra da Allah’ın izniyle konuşmamda ifade ettiğim gibi iktidar yolculuğunu abim Koray Aydın’la kardeşim Tolga Akalın ile ve bu dava için alın teri döken sizlerle yolculuğumuza devam edeceğiz. 2106 herkes emin olsun artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Ne mutlu Türkiye diyene. Allah hepinizden razı olsun.

Meral Akşener

5. Olağanüstü Kurultayımızda İYİ Parti Genel Başkanı olarak seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’nu tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

İYİ  Parti Sakarya  Delegeleri  Müsavat Dervişoğlu dedi

Etiketler

Fehmi Duman