Kahraman Türk Kadınları Tiyatro üyeleri Taraklı ve Göynük ‘te

Kahraman Türk Kadınları Tiyatro üyeleri Taraklı ve Göynük ‘te

Kahraman Türk Kadınları Tiyatro üyeleri Taraklı ‘da

Kahraman Türk kadınları tiyatro grubu yönetmen Senem Yıldırım başkanlığında
Yoğun bir çalışma temposundan sonra Taraklı ve Göynük’e günübirlik tur düzenleyerek tarihe yolculuk yapmıştır. Taraklı’nın 300 senelik geçmişiyle dikkat çeken evleri olmak üzere , Hisar Tepesi Tepesi’nin milattan önce 1000 ve 2000 yıllara ait olduğu , Hisar Tepesi’nin güzelliği görülmeye değerdir. Yusuf Paşa Camisi 1517 yıl senesinde inşa edilmiş olup ,caminin kubbe tarafı kurşunla kapalı olduğu için Kurşunlu Cami olarak adlandırılmıştır. Bunun yanı sıra taraklının Karagöl Yaylası gezilmesi gereken önemli Doğa harikasıdır. Taraklı’nın tarihi hamamı görülmeye Değerdir Yusuf Paşa Camisi’nin yakınında tarihi hamamı buharı ile eskiden Cami ısıtılmıştır. Tarihi sokakları Arnavut kaldırmı şeklinde ifade edilen sokaklardan oluşmuştur .Taraklı’nın çınar ağacı 7 asırlık bir ağacı olduğu söyleyebiliriz. Osmanlı Devleti bu kenti topraklarına kattığında oraya çınarcı dikerdi. Taraklı’daki çınar ağacı da Osmanlı kültürünün den kalmadır .

KAHRAMAN TÜRK KADINLARI TİYATRO GURUBU OLARAK Bunun yanı sıra Göynük’te de gezi düzenlemiş olup tarihe yolculuk yapmıştır .
Zafer Kulesi 1923 senesi döneminde Kaymakam Hurşit bey tarafından inşa edilmiştir .
Göynük evleri 20 yüzyıl başlarında inşa edildiği düşünülen bu evler dönemin önemli mimari özelliklerini taşıyor .
Gazi Süleyman Paşa Camisi Göynük’ün tarihi mekanlarından birisidir. 1330 yılında inşa edildiği söylenilir kahraman Türk kadınları tiyatro grubu olarak her ay her ilin tarihi mekanlarını gezerek bilgi edinip gençlere ve çalışmalarına katkı sunmak için tarihe yolculuk yapacaklardır yapılan geziye
Kahraman Türk kadınları tiyatro grubu yönetmeni Senem Yıldırım
olmak üzere
Aysel Özdemir
Berna Sakallıoğlu
Suzan Sivrikaya
Gülşen Pamukçu
Berrin Canbaz
Nezahat Cömert
Arzu pamuk Erdem

Mükerrem Kılıç
Mesude Kapta
Nebahat keten
Necla Bakan
Sevim Tan
Arzu soğancıoğlu

Şükran Kınalı

basın yayınından Necla Bakan ,Şule Bayri,Levent Bayri  katılım sağlamış olup mutlu bir şekilde
geziyi sonlandırmışlardır.

Taraklı Türkiye’nin Marmara Bölgesinde eski İstanbul – Ankara karayolu ve tarihi İpekyolu güzergâhında konumlanmıştır. Adını şimşir tarak yapımından almış olup, ses ve çevre kirliliğinden uzak konumuyla İtalya merkezli Cittaslow (Sakin Şehir) ağına dâhil olan sayılı ilçelerimizden birisidir.

Dar sokakları, ahşap konakları ve doğal güzellikleriyle ünlü bir ilçe olan Taraklı, Cittaslow (Sakin Şehir) unvanına sahip ve aynı zamanda ‘En İyi Turizm Köyü’ ilan edilen özel bir durak. Tarihi sokakları ve evleriyle dikkat çeken Taraklı’da yerleşim 13. yüzyılda başlamış.

Araştırmacı ve Köşe Yazarı Alaattin Yılmaz,Taraklı Termal Yöneticisi Hüseyin BALTA  Kahraman  Türk Kadınları Tiyatro üyelerine  Bilgilendirmelerde bulundular

Thumb

NEREDE KALINIR?

Taraklı’da konaklayabileceğiniz yerler.

DAHA FAZLA 

Thumb

MAHALLELERİMİZ VE MUHTARLARIMIZ

Taraklı Belediyesi Bilgi Platformu; Taraklı İlçesi; Mahallelerimiz, muhtarlarımız, muhtarlarımızın iletişim bilgileri ve mahallelerimiz hakkında coğrafi-demografik bilgiler…

DAHA FAZLA 

Thumb

TARAKLI LEZZETLERİ

Tarihi doku ve doğallığını hiçbir şekilde yitirmemiş bir ilçenin mutfağı da köklü geçmişinden nasibini almış olacak ki yediğiniz her şey doğal olarak damağınızda farklı bir tat, farklı bir lezzet bırakmakta…

DAHA FAZLA 

Thumb

GEZİLECEK YERLER

Ülkece sakin kent unvanına sahip Taraklının sunduğu tarihi yapı ve yemyeşil doğal güzelliklere; Osmanlı kent dokusuna sahip sokaklarında dilediğinizce yürüyerek ve her birini ayrı ayrı inceleyerek erişebilirsiniz.

DAHA FAZLA 

Thumb

KÜLTÜR VE TURİZM

Sakarya’nın eski Osmanlı evleriyle ünlü tarihi Taraklı ilçesi kültür turizmin gözdesi oldu. Daha önce yolu bile bilinmeyen Taraklıdaki tarihi eserlerin onarılması ve yoğun tanıtım çalışması, ilçenin kaderini değiştirdi.

DAHA FAZLA 

Thumb

TARİHÇE

Taraklı ilçesinin yerleşim tarihi M.Ö. Helenistik Döneme kadar uzanmaktadır. Osmanlı’ya 1290’lı yıllarda katılan ilçenin, bu zamana kadar pek çok köklü medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinmektedir.

DAHA FAZLA 

Thumb

İLÇEMİZ

Taraklı Türkiye’nin Marmara Bölgesinde eski İstanbul – Ankara karayolu ve tarihi İpekyolu güzergâhında konumlanmıştır. Marmara Bölgesinin Doğusunda yer alan Sakarya şehrinin sınırları içinde bulunmaktadır.

Kahraman Türk Kadınları Tiyatro üyeleri Taraklı Termal’de

Taraklı‘lı Araştırmacı ve Köşe Yazarı Alaattin Yılmaz Kahraman  Türk Kadınları Tiyatro üyelerine  Taraklıyı anlattı

Eski adı ‘ Dablar’ olan Taraklı’nın Hellenestik dönemde ‘Bytinia’ adını alan bölge içinde olduğu bilinmektedir. Hisartepe’de bulunan iki sarnıç M.Ö. l. bin ile M.Ö. 2000 arasını tarihlemektedir.

Osmanlı Devletinin kuruluşundan önce, Ertuğrul Gazi zamanında, Osman Bey’in Komutanı Samsa Çavuş Sakarya Vadisindeki Sorkun, Yenice Tarakçı (Taraklı) ve Göynük taraflarına akın düzenlemiş, Hırıstiyan ahalinin yaşadığı bu toprakları Bizanslılardan alarak Osmanlı Beyliğinin topraklarına katmıştır.

Taraklı’nın Osmanlı topraklarına katılışı ile ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırmalarda fethin tarihi olarak 1289 ile 1293 yılları arasında ihtilaf olmakla birlikte, Taraklı’nın Osmanlı Beyliği topraklarına katılışı Beyliğin Anadolu Selçuklu Devletine yarı bağımlı olduğu yıllara rastlar. Ayrıca Taraklı’nın fethinde Samsa Çavuşla beraber kesin işbirliği içinde olan Harman-Kaya Beyi Köse Mihal’inde etkisi olmuştur.

Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferine çıkarken Taraklı’da konaklayarak Veziri Yunus paşaya yaptırdığı ve şu anda kendi adıyla anılan Yunuspaşa camii diğer adıyla kubbelerindeki kurşunlarla ünlenen Kurşunlu camii 1517 yılında tamamlanmıştır.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bahsedildiği üzere İlçede halkın şimşir kaşık ve tarak yapması nedeniyle adının Yenice Tarakçı olarak anıldığı belirtilmektedir. Bu isim zamanla halk dilinde Taraklı olarak değişmiştir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Taraklı’dan şöyle bahsetmektedir: ‘Oradan Kuzey tarafa köprüyü geçerek Sakarya nehri boyunca ‘ağaç denizi’ denilen ormandan geçtik. Burası bir ormandır ki içinde şehir adamı olmayan nice garip kimseler kaybolup vahşi canavarlara kısmet olmuştur. Defne, ardıç, çam, ıhlamur ağaçlarının kokusundan insanın damağı kokulanır. Güneş içine asla etki yapmaz. Bu ağaçlıklar içinde nice bir tahta biçecek biçki değirmenleri olup, gemi keresteleri keserler. Bu dağlar dört sancak sınırında olup, gerçekten ağaç denizidir.Bir yanı Bursa, bir yanı İzmit, Bir yanı da Bolu ve Kocaeli sancaklarıdır. Etrafı ancak bir ayda dolaşılabilir. Ama seçme yerleri Geyve Taraklı yolu arasında olan kısmıdır.’

1926-1928 yılları arasında bucak haline gelen Taraklı’da 1954 yılında Belediye teşkilatı kurulmuş 1987 yılına kadar Geyve İlçesine bağlı kasaba olarak kalmıştır.27 Haziran 1987 tarihinde 3392 Sayılı Kanun ile İlçe teşkilatına dönüştürülmüş olup, 30.07.1988 tarihinde İlçenin ilk Kaymakamı göreve başlamıştır.

Sakarya’ya bağlı Taraklı ilçesini aslında hepimiz reklamlardan tanıyoruz. Pek çok televizyon reklamında doğal güzellikleri ve tarihi ile ön plana çıkan ilçe, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan, dar sokakları ve ahşap evleri ile ünlü bir yerdir.

Günümüzde Taraklı ilçenin en önemli özelliği ise en az 300 yıllık tarihi ve Osmanlı mimarisinin özellikleri ile ön planda olan ihtişamlı evleridir. Çoğu tarihi evin yaşı üç yüzyılın üzerindedir. Beldede restore edilip tekrar kullanıma hazır hale getirilmiş 100’ü aşkın ev yer almaktadır.

Bu evlerin genel karakteristiği Osmanlı şehir dokusunun temel taşını oluşturan; üç katlı ev biçimi ile oluşturulmuş olmasıdır. Bu evlerden birkaçı şöyle sıralanabilir:

  • Çakırlar Evi

  • Çakıroğlu Konağı

  • Hisar Evi

  • Meriç Özen Evi

  • Mürvet Tanyel Evi

  • Selahattin Kozcağız Evi

Bizans döneminden kalma kil hamam ve kaplıcalar bölgede hizmet vermeyi sürdürmektedir. Dolayısıyla Taraklı sadece tarihi ve doğal güzellikleri yönünden değil, sağlık turizmi alanları ile de ziyaretçileri arasında ön plana çıkmaktadır. Göynük tarafından gelen dere ise Taraklı’nın güzelliğine ayrı bir atmosfer katmaktadır.

KÜLTÜR

Sakarya’nın eski Osmanlı evleriyle ünlü tarihi Taraklı ilçesi kültür turizmin gözdesi oldu. Daha önce yolu bile bilinmeyen Taraklıdaki tarihi eserlerin onarılması ve yoğun tanıtım çalışması, ilçenin kaderini değiştirdi.

100′ü aşkın tescil edilmiş ev ve konaklar ile Mimar Sinan tarafından yaptırılan 493 yıllık Yunus Paşa Camisi Taraklı’ya gelenleri kendisine hayran bırakıyor. “Tarihi eserlerde yapılan onarım çalışmaları ve tanıtım çabaları da ilçenin son yıllarda kültür turizminin gözdesi haline getirerek  turlara dahil edilmiştir.

Bir zamanlar yolu bilinmeyen Taraklı  artık önemli bir kültür turizm merkezi gelmiş  “İlçede tarihi yapılarla ilgili büyük bir restorasyon çalışmalarına başlanılmış  Tarihi çarşıda bulunan 64 dükkanın 55′i onarılarak  evlerin yüzde 20′si bakım tadilatı yapılması  Taraklı’nın çehresini değiştirmiştir. Sakarya’nın en uzak ve dağlık bölgesinde bulunan ilçemize Sakarya, diğer ilçelerden, hem de yurtdışından en çok gelinen, ziyaret edilen ilçelerin arasına girmiştir.

Taraklı’nın bozulmamış tarihi dokusunu muhafaza etmesi sebebiyle büyük ilgi görmekte olup, Osmanlı ahşap mimarisinin en güzel örneklerini barındırmaktadır. “İlçedeki tarihi dokuya ilgi her geçen gün artmakta olup Taraklı’yı bir kere gelip gören bir daha gelmek istiyor. Çünkü huzur veren tarihi yapısı insanları buraya çekiyor. Türkiye’ye gelen yabancı turistler de Taraklıya uğruyor. Kültür turizminin ölü kabul edildiği yaz aylarında bile Taraklı büyük ilgi görmektedir.

Kurşunlu Camii 493 Yıldır Dimdik Ayakta Duruyor
Taraklı’da Osmanlı Sadrazamlarından Yunus Paşa tarafından 1517 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan Kurşunlu Camii ziyaretçilerin en çok uğradığı yer olmakla birlikte Bugüne kadar onlarca deprem gören cami hala dimdik ayakta. 493 yıllık cami yıllara meydan okuyor. Cami ilginç mimari özelliği ile dikkat çekiyor. Mimar Sinan yapıya taş bloklar yerleştirirken taşın ortalarını oyup demir çubuk yerleştirdikten sonra üzerine harç yerine eritilmiş kurşun döktürmüş. Cami bu sebeple sağlamlığı ile ender eserlerden biridir. Ayrıca yanında bulunan hamamdan döşenen tesisatla alttan ısınma özelliğine sahiptir.

TURİZM

Kültür Turizmi

Yusufbey mahallesinde bulunan yaklaşık beş asırlık Çınar Ağacı kültür Bakanlığınca doğal anıt olarak tescillenmiştir.

Yavuz Sultan Selim’in Veziri Yunus Paşa tarafından Mısır seferine giderken yaptırılan Yunus Paşa camii Sakarya İlindeki en eski tarihi eser olarak yaklaşık beş yıl önce Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarımdan geçirilmiştir. Caminin doğusunda yer alan hamamında camii ile yapıldığı sanılmaktadır.

İlçe merkezinde Yunus Paşa Cami’ne yakın bir yerdedir. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda, hamamdan çıkan buhar, yakınındaki Yunus Paşa Camii’ni merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılmıştır.

Termal Turizm

Taraklı’ya bağlı Hacıyakup Paşalar köyündeki Bizans döneminden kalma kil hamamı  kaplıcaları hastalıklarına şifa arayanlar tarafından tercih edilmektedir.

Konumu: Sakarya İli Taraklı İlçesi Hacıyakup Köy sınırları içinde yer alan kaplıca alanı Taraklı-Geyve Karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları: Kaplıca alanı Sakarya İl merkezine 60 km, Taraklı İlçe merkezine 7 km., İstanbul’a 185 km. uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havaalanları, demiryolu ulaşımı ise 35 km. uzaklıktaki Sakarya İli Alifuatpaşa İlçesindeki demiryolu ile sağlanmaktadır.

Yükseklik: Denizden yüksekliği 560 m’dir.

İklim Özellikleri: İklim açısından geçiş bölgesi olarak değerlendirilen yöre Akdeniz ve Karadeniz (Marmara) iklim özelliği göstermektedir. Yazları sıcak ve yağışlı, kışları ise ılık ve yağışlı geçmektedir.

Tedavi (Endikasyon) Özellikleri: Sağlık Bakanlığı’nca belirlenmiş tedavi özellikleri; hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde kronik dönemlerinde; kas iskelet hastalıklarının tedavisinde yardımcı ve tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında mobilizasyon çalışmalarında, cerebral palsy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacıyla, nörovejetatif distoni gibi genel stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir niteliktedir.

Termal Su Özellikleri

Kimyasal Özellikler: Akratotermal sular sınıfındadır. Kalsiyum 116-Sülfat 30-Sodyum 25-Hidrokarbonat 580-Magnezyum 5.2-Klorür 11-Potasyum 1.3-Nitrat 1-Alüminyum 1.2-Serbest Karb. 10-Demir 0.41 Radyoaktivitesi: 13-25, Toplam Mineralizasyon: 853,36 mg/lt, Sıcaklık: 41 ºC

Yayla Turizmi

Karagöl Yaylası Taraklı’nın 21 km kuzeydoğusunda Samanlı Dağları’nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alıp deniz seviyesinden yüksekliği 1200 m’dir. Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir.

İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünmektedir. Yaylada her hafta cuma günleri pazar kurulur ve o gün akşama kadar çeşitli şenlikler yapılır. Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evleri ilgi çekmektedir.  Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

Uzunluğu: 8 km
Özellikleri: Yürüyüşümüzün başlangıç noktası olan Karagöl yaylasında çam, kayın, meşe ve köknar ağaçları bol miktarda bulunmaktadır. Bol oksijenli havası ve nefis soğuk içme sularıyla her yıl binlerce doğaseverin kamp kurup konakladığı mükemmel bir yayladır. Yaylanın üstünde bulunan kanallar ilkbaharda karların erimesiyle suyla dolmaktadır.  Yaylada bulunan evlerin büyük bir bölümü ahşaptan yapılmıştır.

İmkanları: Yayladaki ahşaptan yapılmış evlerin bazıları, yaz aylarında gelen ziyaretçilere pansiyon olarak kiralanmaktadır.

Tavsiyeler: Yayla üzerinde birçok küçük yürüyüş rotaları vardır. Yürüyüşe yeni başlayanlar için idealdir. Yaylada her cuma günü Pazar kurulur. Pazarda alışveriş sırasında mutlaka yüzyıllardan beri sürdürülen ve geleneksel bir el sanatı olan kaşık ustalarının ellerinden çıkmış, şimşir ve kayın ağaçlarından yapılmış kaşıklardan alın. 200’e yakın usta çeyiz sandığından, telefonluğa, resim çerçevesinden, tepsiye, rahleden, ekmek sepetine kadar birçok ürün yapmaktadırlar. Fotoğraf severleri güzel kareler bekliyor. Büyük bir yayla olmasıyla kış aylarında çok kar olacağında tozluk ve hedik kullanılmasını tavsiye ederiz

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen doğa yürüyüşleri Taraklı Karagöl Yaylası’nda yapıldı

Ayrıca 2009 Yılında Karagöl Mahtumlar Yaylası’nda yapılan suni Karagöl Gölü de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Karagöl yaylasındaki göl piknik yapmak ve kamp kurmak isteyenleri ideal bir manzara ile karşılamaktadır.

Mağara Turizmi

Hark Kanyonu ve Mağarası

Taraklı, doğa turizmi açısından, eşine az rastlanır yörelerden biridir. Yüz ölçümünün % 60’ı ormanlarla kaplı olan ilçe, coğrafî yapısıyla, bitki örtüsüyle, tabiat hârikası mesire yerleri olan, Tuzla köyünden başlayan Hark kanyonu ve mağarası, Karagöl Yaylası, Güngörmez Şelalesi, Kemer Köprüsü, Acısu, Hıdırlık Tepesi, Gürleyik Suyu, Belengermesi, Hamza Pınarı, Çile Pınarı, Ak Çeşme ve Çoban Çeşmesi’yle görülmeye değer gerçekten şirin bir Anadolu parçasıdır.

Yamaç Paraşütü Turizmi
Karagöl Yaylası, Taraklı’ya 20 km uzaklıkta. Çanak şeklindeki yayla, karlar eriyince su ile zümrüt yeşilliğin evliliğine tanık olur Arka fonda çam, meşe, kayın, köknar, şimşir, ardıç ağaçları var. Karagöl sadece yeşilseverlerin dünyası da değil. Özellikle son yıllarda yamaç paraşütü, kanyoning, yürüyüş ve kamp meraklıları da buraya rağbet ediyor.

Yamaç Paraşütü
Mevkii: Taraklı Karagöl Yaylası
Parkur: Karagöl yayla bölgesinde yükseklik yaklaşık 1100 mt
Özellikleri: Pist doğal çim, aynı anda 10 paraşüt serilebiliyor. Bu bölgede hâkim rüzgar kuzey-kuzeybatı yönlerinde esiyor.
Ulaşım: Geyve Taraklı yolu üzeri İstanbul’dan 205 km, Beypazarı-Nalhıhan-Göynük Eski İpek Yolu Üzeri Ankara’dan 235 km mesafede. 1,5- 2 saatlik bir yolculukla bölgeye ulaşılıyor.
Ekipman: Yamaç paraşütü, Harnes (kuşam tertibatı), yedek paraşüt (Emercensi paraşüt), uçuş kaskı, uçuş tulumu veya eşofman takımı, özel üretim vibram tabanlı (şok emici) yüksek boğazlı özelliği olan bot, telsiz.

GEZİLECEK YERLER

Ülkece sakin kent unvanına sahip Taraklının sunduğu tarihi yapı ve yemyeşil doğal güzelliklere; Osmanlı kent dokusuna sahip sokaklarında dilediğinizce yürüyerek ve her birini ayrı ayrı inceleyerek erişebilirsiniz.

Taraklı Sokakları

Tarihi mekanlarımız arasında kalan ve buram buram tarih kokan daracık sokaklar Arnavut Kaldırımı mimarisinde yapılmıştır. Sokaklarda yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşlarına da yer verilmiştir.

Çınar Ağacı

Taraklı’da bulunan tarihi yerler arasında Yusuf Bey Mahallesi’nde 7 asırlık çınar ağacı Osmanlı Kültürünü gelecek nesillere aktarmaktadır. Osmanlı devleti topraklarına kattığı her yerleşim yerine çınar ağacı dikme geleneğinin Taraklı’da da sürdürmüştür. Asırlık çınar ağacı büyük bir yangın tehlikesi geçirmiş, ancak çok büyük bir zarar görmeden kurtarılmıştır. Tarihi Çınar Ağacı ilçenin simgesi konumundadır.

Yunus Paşa Camii

Taraklı’ya bağlı Ulu Camii Mahallesi üzerinde yer almaktadır. Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Vezir-i Azamı Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, kubbesi kurşun kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Camii” diye anılır. Günümüze kadar ulaşmıştır. Yunus Paşa Camii tek minareli klasik üslupta güzel bir Mimar Sinan eseridir. Üzeri kubbe ile örtülü olup; kare planlı olarak inşa edilmiştir. Cephe duvarları, ince yontu küfeki taşından inşa edilmiş olup, yine küfeki taşından işlenmiş saçak kornişleri ile sonuçlanmaktadır. Ana giriş kapısında Arapça olarak yazılmış ayet, dikkat çekicidir. Renkli camlı pencerelerin kemerler ile süslenmiştir. Toplam 180 kişinin ibadet edebileceği kapasiteye sahiptir.

İbadete açık olan Yunus Paşa Camii’ye giriş ücretsizdir.

Su Değirmeni
Akarsuların başında kurulmuş, su enerjisini dönel hareket enerjisine çeviren çark sisteminden güç alarak dönerek öğütmeye yarayan; halk dilinde “Kara Değirmen” olarak anılan, beş taşlı veya iki taşlı su değirmeni köylüler tarafından günümüzde de kullanılmaktadır.

Tarihi Han
Taraklı, Bağdat Yolu üzerinde olduğundan kervanların Taraklı’da konakladığı ve yılların hiçbir zaman eskitemediği Tarihi Han yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmış; İstanbul’a giden ya da İstanbul’dan gelen yolcuların konaklaması amacıyla kullanılmıştır. Bağdat Yolu üzerinde yer alması hanın yoğun bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Sağlam durumda olan Tarihi Han günümüzde de misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Tarihi Hamam
Osmanlı döneminden kalma tarihi bir hamam ilçe merkezinde, Yunus Paşa Cami’ne yakın bir yerdedir. Bu konum yakınlığı hamamın yapıldığı ilk yıllarda; hamamdan çıkan buharın Yunus Paşa Camii’ni ısıtılması ile fayda sağlamıştır.

İçerisinde eski ve yeni olmak üzere toplamda 2 adet havuz bulunmaktadır. Huzur dolu ortamında, doğanın içinde şifalı sularla buluşmak için ideal bir mekandır.

Taraklı Evleri
Taraklı Evleri, uzun yıllar ayakta kalabilmiştir. Üstelik yemyeşil bir doğanın içinde yer almaktadır. Hıdırlık Tepesi ve Taraklı Hisarının yamaçları ile bu iki tepe arasındaki vadide kurulu, Taraklı’ya, Göynük cihetinden gelen dere de bu manzaraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu evlerin genel karakteristiği Osmanlı şehir dokusunu oluşturan üç katlı evler olmalarıdır.

Hisar
Eski zamanlarda ilçenin savunulmasında stratejik öneme sahip olan “Hisar Tepesi” tarihi kalıntılar olan su sarnıçları ile ilçenin kalesi görünümündedir. Hisar tepesindeki iki su sarnıcı MÖ.1000- MÖ.2000 yılları arasında yapılmıştır.

Hisar tepesi Taraklı manzarasını yukarıdan izlemek isteyenler için güzel bir tercih olacaktır. Günümüzde üzerinde hala kazı çalışmaların devam ettiği tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

NEREDE KALINIR?

Taraklı, Sakarya’nın güneydoğusunda yer alan bir ilçedir. 1987 yılında ilçe olmasıyla birlikte gelişmeye ve büyümeye başlamıştır. Günümüzde ülkemizde sadece 11 tane bulunan Sakin Şehirlerden birisidir. Son yıllarda turizm alanında öne çıkan bir ilçe olmayı başarmıştır. İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin arasında yer alan bir ilçe olması, barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile turizm alanında gelişmeye devam etmektedir. Peki, Taraklı’ ya gelindiğinde konaklama yapılabilecek yerler var mıdır? Taraklı’ nın bu kadar tanınmasında tarihi Taraklı Evlerinin rolü oldukça büyüktür. Konaklama yapılacak yerler de genel itibariyle Taraklı Evleri şeklinde olan konaklardır. Bunlar;

Taraklı Öğretmenevi (Tarihi Han)

Tarihte İpek Yolu üzerinde olan ve geçmişte kervanların konakladığı Hacı Atıf Han isimli Taraklı Öğretmen evi binamız, alt katları dükkân, üst katları otel olarak kullanılmaktaydı. Han iki katlı ve “U” biçimindedir ve “U”nun açık kısmı kuzeye bakmaktadır. Temeli moloz taş üzerine hımışık duvar (ahşap ve çamur karışımı) olarak yapılmıştır. Ana giriş kapısının sağ tarafında bir, sol yanında iki büyük penceresi yer almaktadır. Binanın üstü de ahşap çatı olup, kiremitle örtülüdür. Sol tarafındaki bölümde, büyük bir hol bulunmaktadır. Üzeri balkon tarzında ve revaklarla düzenlenmiş, hanın üst katında odalar yer almaktadır.

Orta bölümün üzeri yuvarlak ahşap kemerlerle dışa açılırdı. Kemerler Bağdadi tekniği ile yapılmıştır. Kemer biçimlerinden ve yapı elamanlarından, XIX. yüzyılın sonu ile XX. yüzyılın başına tarihlenir. Hanın doğu kanadı yıkılarak dükkân yapılmıştı. Batı kanadı ise eve dönüştürülmüştür. Üst kat odalarının tavan ve taban döşemeleri tamamen ahşaptır. 1950-1965 yılları arasında postane olarak kullanılmıştır. Ancak Evliya Çelebi Seyahatnamesinde de Taraklı’da bir handan söz edilmektedir. Muhtemelen yapının ikinci kez yaklaşık olarak günümüzden 200 yıl önce tekrar yapıldığı sanılmaktadır. Taraklı Öğretmenevi olarak tadilatı yaklaşık 2 yıla yakın sürmüştür. Bina aslına uygun restore edilmiş olup 10 oda ve 20 yatak kapasitelidir. İçerisinde mescit ve kafeterya mevcuttur. Koridorlarda berjerler ve üçlü koltuklarla oturma alanları mevcuttur. Resepsiyon bölümünde şark köşesi bulunmaktadır. Doğalgazla ısınmakta olup 24 saat sıcak su ve internet bağlantısı olan öğretmenevinin üç tarafı Taraklı manzarası görür. Kafeterya otantik tarzda dekoratif ürünlerle dizayn edilmiştir. Taraklı Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından üretilen ürünlerin satışı yapılmaktadır. Kafeteryadaki yiyecek ve içecekler çok ekonomiktir.

Sadece öğretmenlerin değil, diğer misafirlerin de gönül rahatlığıyla Taraklı’ya gelip kalabileceği öğretmenevimiz kaliteli ve samimi hizmet vermektedir. Ayrıca Taraklı öğretmenevi misafirlerimize ekonomik bir tatil geçirebilme imkanı sunar.

Kadirler Konağı: “Tarih ve konforun eşsiz uyumu” sloganı ile günümüzde konaklama hizmeti veren Kadirler Konağı bundan 150 yıl önce inşa edildi. Çakır Abdullah Bey tarafından eşi için yapılan bu konak için 2 evlik kereste kullanılmış. Osmanlı yapısı olarak yapılan konak aslına bağlı olarak restore edildi. Konağın duvarları Osmanlı tarzı motiflerle aslına bağlı olarak işlendi. 3 katlı olan konağın giriş katı kışın sıcak yazın serin olma özelliği taşıyan taş duvarlarla örülüdür. Giriş kat, restoran olarak hizmet verirken diğer iki kat birbirinden bağımsız odalardan oluşur. Konak, 7 oda ve 14 yataktan oluşur. 24 saat sıcak su ve internet bağlantısı olan konağın üç tarafı Taraklı manzarası görür. Konakta verilen yemekler yöresel ağırlıklı olmak üzere çeşitlilik gösterir.

Çakırlar Konağı: “Yüzlerce yıllık tarih içinde konaklama keyfi” sloganıyla günümüzde konaklama hizmeti veren Çakırlar Konağı 140 yıl önce inşa edildi. Taraklı ilçesinin geleneksel yapı elemanları olan ahşap malzemeler ile restore edildi. Konak, ilçenin doğal çevresine uyumlu yapısıyla oldukça dikkat çeker. Her kata özel iki yatak odası imkanı sunar. Ayrıca dörder kişilik 2 ayrı kat ile ister komple ister ayrı ayrı kiralama imkanı sunar. Grup misafirler için de ek yatak kapasitesi de oluşturur. Böyle durumlarda komple konak 16 kişilik bir kapasiteye sahiptir. Konağın alt katında bulunan kahvaltı salonu köy kahvaltısı hizmeti sunar. Ancak bu kahvaltı konaklamadan ayrı ücrete tabidir. Ayrıca kahvaltı salonu yöresel ürün ve hediyelik eşya alma imkanı da sağlar.

Hacı Rıfatlar Konağı: Dört mevsim hizmet veren 100 kişilik dubleks alana sahiptir. Ahşap ve taş işçiliği ön plana çıkartılarak otantik bir şekilde yapılmıştır. Eski yapısı hiçbir şekilde bozulmadan restore edilen Hacı Rıfatlar Konağı 250 kişilik açık alanıyla dere kenarına paralel oluşturulmuş oturma alanlarına sahiptir. Konak, hafta sonu ve hafta içi gezi ve turlarının uğrak yeridir. Güvenli, temiz, doğayla baş başa huzurlu ve ekonomik bir tatil geçirebilme imkanı sunar.

Hanımeli Konağı: 1907 yılında yapılan Hanımeli Konağı 2008-2010 yıllarında aslına sadık kalınarak restore edildi. Eski ve ahşap Osmanlı yapısıdır. Birbirinden farklı kemerli, küçük camlı, ahşap kafesli sürgülü pencereleri, balkonları vb. ile Osmanlı mimarisinin birçok özelliğini barındırır. Günümüzde misafirlerini ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyan butik otel olarak hizmet verir. Konak, misafirlerine Osmanlı evi ruhunu yansıtmak için eski çeyizlerden seçilen nadide parçalarla dekore edildi. Konak, uzun kış gecelerinde restoranında patlamış mısır veya kestane kebap eşliğinde film izleme keyfi sunar. Çok sık olmasa da zaman zaman düzenlen çok eski bir Taraklı hikaye anlatma kültürü olan Yalaza Gecelerine de katılabilme fırsatı sunar.

 

TARAKLI LEZZETLERİ

Tarihi doku ve doğallığını hiçbir şekilde yitirmemiş bir ilçenin mutfağı da köklü geçmişinden nasibini almış olacak ki yediğiniz her şey doğal olarak damağınızda farklı bir tat, farklı bir lezzet bırakmakta.

Taraklı’da yapılan her yemek bölgede yetiştirilen ürünler ile yapılmaktadır.

Taraklı’ya geldiğinizde yemeden gitmemeniz gereken en önemli yemeği bir tatlı; Uhut Tatlısı

Tarifin içinde sadece buğday, un, su bulunuyor ve tatlı içinde şeker ya da glikoz gibi hiçbir tatlandırıcıya yer verilmiyor.

Öncesinde delikler açılmış bir teneke kabın içine buğday dolduruluyor ve ışık almayan, loş bir yerde buğdayların filizlenmesi için iki günde bir sulanıyor. Çimlenmeye ve topaklanmaya başlayan buğdaylar arada bir çıkarılıp ufalanıyor ve aynı sulama işlemine devam ediliyor.

15 günlük sulama ve filizlendirme işlemi ardından 4-5cm uzamış olan buğday filizleri ve saçakları yeşillenmeden önce işlem sonlanıyor. Saçak kökleri ve filizleri yeşillendiğinde uhut tat özelliğini kaybedip acı bir hal alıyor. Zamanında alınan buğday filizleri tokmak ile dövülüyor ve ortaya çıkan öz suya, su eklenerek kaynatılıyor. Kaynadıktan sonra biraz un katılıp koyu kahve rengini alana kadar ateşte tutuluyor. Dinlenmesi için de kavanozlarda saklanıyor.

Günün her saatinde ekmeğe sürüp yiyebileceğiniz Uhut tatlısı olarak bilinen bu lezzet zahmetsiz ve ekonomik olsa da yapımı çok uzun sürdüğü için sadece özel günlerde, bayramlarda yapılıyor.

Taraklı’nın bir de Köpük Helvası var. Taraklı İlçesine özgü bu lezzet, ilçe çevresinde yer alan diğer yöreler tarafından da biliniyor. Daha çok kış ayları ile özdeşleşen bu tatlı Osmanlı döneminden günümüze kalan bir tarif.

Mide dostu olarak tanınan bu helva; Çöğen kökü, yumurta ve şeker ile yapılıp içine tahin katılarak servis ediliyor.

Bu tarifte ise şeker, su içerisinde eritilip kaynatılarak ağda haline getiriliyor ve diğer tarafta çöven otu, su içerisinde kaynatılıp süzülerek hazırlanan şeker ağdasının içerisine ekleniyor. Beyaz renkte, hafif sert kıvamda, yarı akışkan hale gelene kadar karıştırılıyor.

Taraklı ilçemize uğradığınızda eşsiz güzellikteki bu tatları denediğinizde geri dönmek istemeyeceksiniz.

Etiketler

Fehmi Duman