Staj ve Çıraklık Mağdurları Sakarya Demokrasi meydandan seslendi

Staj ve Çıraklık Mağdurları Sakarya Demokrasi  meydandan seslendi

Staj ve çıraklık mağdurları meydandan seslendi

Sakarya Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından Demokrasi Meydanı’nda tüm mağdurların haklı mücadelesini duyurmak adına, basın açıklaması gerçekleştirdi

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu ve dernekleri tarafından tüm mağdurların haklı mücadelesini duyurmak adına, 81 ilde bugün basın açıklaması gerçekleştirildi.

CUMHURİYENİN 100. YILI VURGUSU

Sakarya Staj ve Çıraklık Mağdurları Eğitim Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından Demokrasi Meydanı’nda saat 14.00 da yapılan basın açıklamasında Cumhuriyetin 100. yılında devlete yakışanın mağduriyeti sonlandırması olacağı vurgulandı.

İKİNCİ TARİHLE MAĞDUR BIRAKILDIK

Basın açıklamasını gerçekleştiren Sakarya Staj ve Çıraklık Mağdurları Dernek üyesi Erol Sak, şu ifadeleri kullandı; “1986’da çıkan 3308 sayılı yasanın elimizden aldığı Sosyal Güvenlik kapsamındaki hak kaybımız neticesinde bizler, zorunlu staj ve çıraklık yaparken SGK tarafından işe giriş tarihli ve SGK tescil numaralı sigorta kart verilerek ‘Sigortanız başladı’ denilerek aldatılan ve sonrasında bu tarih, gerek SGK ekranında, gerek SGK sistemlerindeki verilerde sigorta başlangıcı gösterilerek kandırılmaya devam edilen, akabinde 2000’li yılların başlarında ikinci bir tarih çıkartılarak mağdur bırakılan bir kitleyiz.

İŞE GİRİŞ TARİHİ BAŞLANGIÇ SAYILMALI

Dünyanın hiçbir yerinde kısa kol ve uzun kol sigorta ayrımı yoktur. Fiili çalışma var ise maaş alınmış ise iş hayatı başlamıştır. Dolayısıyla sigortalılık süresi başlamıştır. Sadece ülkemize özgü olan bu sorunun bir an önce çözülerek fiilen çalıştığımız ve sigorta kayıtları ile E-Devlet’te de açıkça görünen ‘ilk işe giriş tarihimiz’ emeklilik hesabında hizmete başlangıç tarihi olarak sayılmalıdır.

ÇALIŞMALARIMIZ HER ALANDA SÜRÜYOR

Nasıl ki bir insanın iki farklı doğum tarihi olmazsa, iki adet işe girişi de hukuken olamaz. Ancak maalesef ki ülkemizdeki uygulama şu anda budur. Mağduriyetimizin çözümü adına gerek sahalarda, gerek siyasi görüşmelerimizle gerekse sosyal medya çalışmalarımızla mücadelemiz devam etmektedir. Çalışmalarımızın başka bir bölümünü de basın açıklamalarımız oluşturmaktadır.

GERÇEK İLE BİZE SÖYLENEN AYNI OLMADI

Bizim mücadelemiz hiçbir siyasi düşünce ile bağlantısı olmayan, hiçbir parti ile alakası olmayan ve olmayacak gerçek bir hak mücadelesidir. Haklıyız, çünkü elimize verilen o sigorta kartlarında ki anlaşılmayan gerçek ile bize söylenen aynı olmadı. Bizlere işe girişiniz yapıldı denmişti. SGK kartlarını görünce, ilk işe giriş tarihimiz kayıtlara işlenince, maaş alınca, bir fiil çalışınca bizler de bunu gerçek zannetmiştik ancak maalesef değilmiş.

100. YILDA DEVLETİMİZ MAĞDURİYETİ SONLANDIRMALI

Geldiğimiz noktada hakkımız olandan başka hiçbir talebimiz yok. Elimize verilen SSK kartlarındaki ilk işe giriş tarihimiz sigorta başlangıcı olarak kabul edilmelidir. Cumhuriyetimizin 100. yılında devletimize yakışan bu büyük mağduriyeti sona erdirmektir.”

37 YIL ÖNCE KANDIRILAN ÇOCUKLARIZ

Basın açıklamasında konuşan Sakarya Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Dernek Başkanı Fatma Canan Küsmez, “Bizler 3308 mesleki eğitim kanunu gereğince kimimiz, okurken mezun olmak için zorunlu çalıştırılan stajyer çocuklar, kimimiz ise çalışırken belge sahibi olabilmek için zorunlu okula gönderilen çırak çocuklar. Kısaca şunu belirtmek istiyorum 37 yıl önce mağdur edilen, kandırılan çocuklarız.

EMEKLİLİK HAKLARINI KAZANAMADILAR

Bu mağduriyetin sebebi ise çocuk yaşta çalışma hayatına başlayan insanlara verilen sigorta kartları ve sigorta tescil tarihleridir. Meslek liselerinde ve çıraklık okullarında hayata erkenden atılan bu çocuklar yaşıtlarına göre mesleklerinde bugünün ustaları oldular fakat o ellerindeki kartlar sebebi ile birçoğu yaşıtlarına göre emeklilik haklarını kazanamadılar. Bunun yegane sebebi 1990’lü yıllarda yatırılan sigortalarının sadece sağlığa dayalı olduğunu ve emekliliğe sayılmadığını bilmemeleriydi.

YURT DIŞINDA VAR

Yurt dışında okuyan öğrencinin staj ve çıraklık sigortası sayılarak emekli olunuyorken maalesef ülkemizde geçerli olmadığı için mağduriyet yaşanıyor. Bu haksızlığın giderilmesi önem arz ediyor. Ülkemizin ara eleman sıkıntısı çekmeye başladığı bu dönemde sigortalarıyla ilgili orunların ortadan kalkması ile meslek liseleri ve çıraklık okullarına tercihlerin artacağını belirtirken Meslek Liseleri Memleket Meselesi projesi kapsamında kültürel bir devlet politikası haline gelmelidir diye düşünüyorum.

ÖNCE ÇOCUK ŞİMDİ DE EMEKLİ OLAMADILAR

O yaşta çocuk olamamış bu insanlar şimdi de emekli olamıyor ve yasanın değişmesini bekliyorlar. Amaçları e-devlet üzerindeki çalışma hayatı sisteminde görülen fakat sigortaları geçerli sayılmayan bu insanlar; ilk tarihleri yani 4A tescil tarihlerinin geçerli olması için bir çatı altında toplandılar ve seslerini duyurmak için twitter da ve sosyal mecralarda bir araya gelerek federasyonlaşma yoluna gittiler.

MÜJDELİ HABER BEKLİYORLAR

Türkiye çapında 16 dernek ve 1 federasyon kurarak hak arayışlarına devam etmektedirler. Amaçları, 4A tescili yapılmış ve o yaşlarda bilfiil çalışmış, ücret almış oldukları 4A tescil tarihlerinde sigorta başlangıçlarının, kabul edilerek bu mağduriyetin son bulması halinde verilecek güzel müjdeli bir haberi beklemektir.

İSRAİL’İ KINIYORUM

Sözlerime son verirken Filistin’ de yaşanan acı olay savaş nedeniyle İsrail’i kınıyor, Gazze’de hayatını kaybeden Müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet yaralılara da acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

Fehmi Duman