TİP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dilek KAÇAR Sakarya’da İşçilerin Emeğinin Sömürülmesine İzin Vermeyeceğiz!

TİP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dilek KAÇAR Sakarya’da İşçilerin Emeğinin Sömürülmesine İzin Vermeyeceğiz!

Sakarya’da İşçilerin Emeğinin Sömürülmesine İzin Vermeyeceğiz!
TİP Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dilek KAÇAR Şehrimizde işçilerin emeğinin sömürülmesi ne yazık ki hız kesmeden sürüyor. “Burda Bebek” direnişinde gördüğümüz gibi şimdi de 1. Organize Sanayide faaliyet gösteren “Ebru Triko” adlı firmada da işçilerin mobbinge uğradığını emeklerinin sömürüldüğünü öğrenmiş bulunmaktayız.
Neredeyse tamamına yakını kadın olan ve yaklaşık 500 işçinin çalıştığı Ebru Triko’da; “özellikle Maaşların geç ödenmesi, yarım maaş ödenmesi, işçilerin mesaiye kalmaya zorlanması, mesaiye kalmak istemeyenlerin işten çıkarılmakla tehdit edilmesi gibi mobbing olaylarının yaşandığı partimize bildirilmiştir.
Kadın işçilerin; her yerde olduğu gibi ebru triko’da da kadın olmanın getirdiği ötekileştirilme, yok sayılma vb. baskısının yanı sıra geçim sıkıntısı nedeniyle ses çıkaramamalarından yararlanan patronların, mobbingi arttırarak sürdürdükleri, yetkili sendikanın ise işçilerin haklarını savunmak yerine, işverenle yakın ilişkide oldukları” partimize iletilmiştir.
Geçtiğimiz Cuma günü işçiler yine maaşların ödenmemesi üzerine, kendiliğinden örgütlenerek tepki göstermiş ve iş bırakmış olmalarına rağmen Sendika bu direnişi örgütleyip hak almaya çalışmak yerine işçileri çalışmaya ikna etme yoluna gitmiştir.


İşçiler, işimi kaybederim korkusu nedeniyle kendileri doğrudan ses çıkaramadıkları için, Partimizden kendi sesleri olmamızı talep etmişlerdir. Elbette Türkiye İşçi Partisi Tüm Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da işçilerin özellikle de Kadın işçilerin sesi olacaktır. Bu itibarla “Ebru Triko” işçisinin yanında olduğumuzu ve süreci takip edeceğimizi kamuoyuna duyurmak isteriz

Etiketler

Fehmi Duman