DEVA Partisi Sakarya’da seçim startını verdi!

DEVA Partisi Sakarya’da seçim startını verdi!

DEVA Partisi Sakarya’da seçim startını verdi!

DEVA Partisi, Sakarya’daki yerel seçim startını resmen verdi. Büyükşehir adayı Mehmet Erdoğan ve Adapazarı adayı Ercan Başnuh,Adapazarı Atatürk Bulvarı’ndaki AKM önünde partinin seçim beyannamesini açıklayarak, saha çalışmalarına başladı.

DEVA Partisi, Sakarya’daki yerel seçim startını resmen verdi. Büyükşehir adayı Mehmet Erdoğan ve Adapazarı adayı Ercan Başnuh, bugün Adapazarı Atatürk Bulvarı’ndaki AKM önünde partinin seçim beyannamesini açıklayarak, saha çalışmalarına başladı.

Beyannamenin açıklanmasının ardından gündeme ilişkin açıklama da yapan Mehmet Erdoğan ve Ercan Başnuh, daha sonra esnaf ziyaretine başladı.

DEVA Partisi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mehmet Erdoğan, “Bugün şehrimizi 5 yıl yönetecek başkanlarımızı muhtarlarımızı seçeceğiz. Yaklaşık 20 yıldır Sakarya’yı yöneten AK Parti Sakarya’nın doğal gelişimine ayak uyduramamış, birçok sorunla baş başa. Trafik çilesi çekiyor vatandaşlarımız. Bir yerden bir yere gitmek uzun mesafeler alıyor. Altyapı ve ulaşımla ilgili önemli sorunlarımız var. Sakarya’da yeni çıkmış kadrolara yönelmeliyiz. Ya bu iktidara ‘seni ikaz ediyoruz, dur artık’ diyeceğiz, ya da ‘yaptıklarınızdan memnunuz daha fazlasını yapın’ diyeceğiz. Yerel yönetimlerde değişiklik yapılması gerekiyor. Biz milletimizin desteğini istiyoruz. Sakaryayı modern, çağdaş şehir yapmak istiyoruz. Hem şehrimizin hem ülkemizin kurtuluşuna vesile olun” dedi.

Ayrıca bilboardlara afiş asarak yapmak istedikleri yerel seçim kampanyasının engellenmesine tepki gösteren Büyükşehir adayı Mehmet Erdoğan, “Hiçbir siyasi mesajın, hiçbir siyasi gösterimin kullanılması konusunda bizi engelleyici tavırda olmalarının talimatını vermişler. Yani biz mütevazi bütçelerimizle dahi olsa hiçbir reklam veremiyoruz. Ancak bütün vatandaşlarımız şahittir, bir yerden bir yere giderken şu anda Sakarya’nın her tarafı AK Parti belediye başkanlarının posterleriyle, reklamlarıyla dolu. Yani onlara legal olan bize yasal değil. Onların elinde çok büyük kamu gücü var. Çok büyük maddi güçleri var. Ve haksız bir rekabetle 31 Mart yerel seçimlerine giriyoruz. Kendilerinin güçlü olduğunu düşünüyorlar. Ama inanın biz daha güçlüyüz çünkü haklıyız. Haklı olan güçlüdür. Sahip olduğumuz bu gücü biz milletimizden halkımızdan alıyoruz. Onun için bize çok güç, kuvvet verin, sizden başka halkımızdan başka alacağımız bir güç ve destek yoktur.” diye konuştu.

Vaatleri ve bazı eleştireleri sıralayan DEVA Partisi Adapazarı Belediye Başkan Adayı Ercan Başnuh ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Önce insan, önce Adapazarı diyerek yola çıktık. Önce insan diyoruz çünkü Adapazarı’nda yaşayan insanımızın önceliklerini, beklentilerini biliyoruz ve önemsiyoruz. Önce Adapazarı diyoruz çünkü Adapazarı’nın da öncelikleri ve şehir olarak bizden beklentileri var.

İnsanı ve yaşadığı şehri uzlaştırmak siyasetçilerin, akademisyenlerin, kanaat önderlerinin, gazetecilerin, sivil toplum ve meslek örgütlerinin, yerel yönetimlerin ama öncelikle şehrine karşı kendini sorumlu hissetmek zorunda olan halkın görevidir. Biz Deva Belediyecileri olarak, Halkımızın yanlışın karşısında durup, doğruya yol vereceğine inanarak bu uzlaşının en ağır kısmını üstlenmeye hazırız.

Dersimize çalıştık.

Boş vaadimiz yok.

Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de sanki 30 yıldır bu şehri başkaları yönetiyormuş gibi,Hayal satıp kendine güldürenler gibi olmayacağız. Yapamadıklarını tekrar vadedenlere dersini vereceğiz.

Hiçbir şeyi tek başımıza yapmayacağız. Adapazarı’nı tek başımıza yönetmeye niyetimiz yok. Halkımızın içinde olacağız ,Bu ilçenin her ferdinin bizzat bize ulaşarak ileteceği görüşleriniyüz yüze ya da elektronik iletişim uygulamaları ile görüşlerini alacağız hem de yönetime ortak olmalarını bekleyeceğiz.

Gençlerimizi yanımızda istiyoruz. Her mahalleden temsilci gençlerimizle kuracağımız ‘’GENÇLİK MECLİSİ’ nde hem bugünü çalışacağız hem de Adapazarı’nın geleceğini kuracağız.

Yapacaklarımızı süreç içinde ihtiyaçlara cevap verecek değişimlere açık olmak üzere planladık.

Asla yapmayacağız dediğimiz şeyle de var .Onları da altına şerefimizi koyarak taahhüt altına aldık.

Adapazarı’na DEVA olmaya söz verdik.

 ADAPAZAR’LI İÇİN MUTLAKA YAPACAKLARIMIZ​

25 yıldır her 17 Ağustos günü kendi resimlerinin altına ‘’Unutmadık Unutturmayacağız ‘’ diye anma mesajı yayımlayan belediye başkanlarının aksine ve kendi ellerimizle göçük altından çıkarıp toprağa verdiğimiz canlarımızın anısına, 1999 depreminden önce yapılmış ve deprem görmüş tüm binaların kontrolleri 6 AY İÇİNDE yapılacak, risk oluşturan binalar kesinlikle YIKILACAKTIR.

Merkezden başlayarak Adapazarı’nın tamamında tüm cadde ve kaldırımlar, başta engelli bireyler olmak üzere, bebekli annelerin ve tüm halkımızın rahatça hareket edebileceği uygunluğa kavuşturulacaktır. Engelli geçişleri üzerine park eden tüm araçlara cezai işlem uygulanacaktır. Yağışlı havalarda göllenen bölgeler ıslah edilecektir.

Çark Caddesi, Uzun Çarşı, Dar Sokak ve civarı  üstü kapatılarak, şehrin kalbi konumundaki bölge ticaret ve sosyal hayatın merkezi haline getirilecektir. Bu sayede hem halkımız rahatça alışverişini yapacak hem de bölge esnafının bereketi artarken, mevsimsel ısıtma ve soğutma maliyetleri azalacaktır.

Dezavantajlı ve engelli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik 1 km’ lik mesafelerde engelli tuvaletleri hızlı şarj donatıları ile birlikte tesis edilecektir. Bu tuvaletler sadece engelli bireylerin kendilerine önceden tahsis edilen kartla ya da şifreli kapılarla hizmet verebilecektir.

Korucuk, Karaman, 15 Temmuz Mahallelerinin bulunduğu bölgede sosyal donatıları ile birlikte bir alışveriş merkezi projesi hayata geçirilecektir. Bölgede yaşayan halkımız, alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu semtlere mahkum edilmeyecektir.

Katlı pazar yeri, revize edilerek hem esnafın hem de halkın rahat ve temiz kullanımına sunulacaktır. Süreç içinde mevcut esnafımızı mağdur etmeden, alış-veriş ve sosyal donatıları olan bir projeye dönüştürülecektir.

Semt pazarları kapalı pazar yerlerine dönüşecektir.

Yaşlı bireylerin yaşıtları ile buluşup sosyalleşeceği ‘’BENİ ARKADAŞLARIMA KAVUŞTUR’’ projesi hayata geçirilecektir. Ulaşım güçlüğü çeken yaşlılarımızın bu merkeze geliş ve gidişleri belediye tarafından ücretsiz sağlanacaktır. Yalnız yaşayan yaşlılarımızın ev temizliği, banyo ve yemek hazırlama ihtiyaçları ‘’Refakatçi’’ görevliler tarafından sağlanacaktır.

Engelli bireylerin bakımından sorumlu aile bireylerine serbest zaman sağlayacak ‘’BANA NEFES ALDIR’’ projesi hayat geçirilecek; engelli bireyler, günün belli saatlerinde belediye tarafından oluşturulan merkezde misafir edilecektir.

Tarımsal önemi nedeniyle, kırsal özelliği bulunan mahalleler kesinlikle ‘’KIRSAL MAHALLE’ ye dönüştürülecektir. Kırsal mahallenin belediye mülkiyetine geçmiş gayrimenkulleri asla satılmayacak, kadın kooperatiflerinin geleneksel tohumların ekildiği tarım  alanı olarak değerlendirilecektir.

Belediye bünyesinde geleneksel tohumların uygun şartlarda saklandığı ve kullanıma sunulduğu bir ‘’TOHUM BANKASI’’ mutlaka hayata geçirilecektir. Tarım ve hayvancılık faaliyetinde bulunan  mahallelerimize hizmet edecek  Ziraat ve Veterinerlik Ofisi kurulacak. Veteriner ve Ziraat mühendisleri aile hekimi mantığında bizzat mahallelere giderek hizmet verecektir.

Ekonomik zorluklar içinde bulunan gençlerimize üniversiteye hazırlık kursları ücretsiz sağlanacaktır.  Kurulacak ‘’ İstihdam Ofisi’’ ile gençlerimizin staj ve işe yerleştirme işlemleri iş dünyası ile iletişim içinde çözüme kavuşturulacaktır.

Her yaştan insanın tam zamanlı kullanabileceği kütüphane,  kesintisiz internet sağlanarak kullanıma sunulacaktır.

Kültür-Sanat çalışmaları şehrin dernek ve kurumları ile birlikte sürdürülecektir. Çok kültürlü olmanın getirdiği avantaj ile kişi ve kurumların elinde bulunan bilgi, belge ve tarihi varlıklar kayıt altına alınarak görselleri ile ‘’Sanal Müze’’ oluşturulacak, Müze gelirleri kültürel çalışmaların desteklenmesinde kullanılacaktır.

Şehir merkezinde yaşanan trafik yoğunluğu toplu taşımaya yönelik çalışmalarla rahatlatılacaktır.

Adapazarı sınırları içinde hiçbir vatandaşımız yatağına aç girmeyecektir. Meclisteki her partinin temsil edileceği ‘’Bütçe Tasarruf Komisyonu’’ mutlaka kurulacak; israftan,şatafattan vazgeçilecek, sosyal yardım merkezi üzerinden ihtiyaç sahiplerinin yaşamına katkı verilecektir.

Çocuk oyun sahaları ve oyun ekipmanları tümüyle elden geçirilecek, temiz ve güvenli oyun sahaları çocukların hizmetine sunulacaktır. Kreşler uygun fiyatlı olarak yaygınlaştırılacak,ayrıca dezavantajlı bireylerin kullanımına uygun  engelsiz parklar oluşturulacaktır.

Her yaştan insanımıza belediye hizmetlerini yönlendirme ve denetleme imkânı cep telefonlarından rahatça indirilebilen ‘’BİR FİKRİM VAR’’ aplikasyonu ile sağlanacaktır.

Gençlerimiz belediyemizin en önemli karar organı olacaktır. Her mahallenin seçimle belirlenecek temsilcisi olarak 84 gencimiz ile birlikte Adapazarı’nın hem bu gününü hem de geleceğini planlayacağız. ’’GENÇLİK MECLİSİ’’ öneri ile değil oylama ile çalışacaktır.

Evinde ya da bahçesinde üreten kadınlarımızın ürünleri pazarlayabilecekleri e-ticaret sitesi belediye imkânları ile kurulacak ve tüm kadınlarımız bu hizmetten ücretsiz faydalanacaktır.

Başıboş sokak hayvanları kesinlikle sokaklardan alınacak. Uygun yaşam şartları,kısırlaştırma, kayıt altına alma ve sahiplendirme işlemleri hızlıca çözülecektir.

5393 sayılı kanun kapsamında Belediye olarak muhtarlıklarımıza ayni yardım ve destek sağlanacak. Nüfus yoğunluğu olan muhtarlıklarımız ‘’AFET MÜDAHALE’’ ekipmanı ile donatılacaktır. Bu ekipmanlar, olası afet ve deprem sonrasında ihtiyaç duyulan kurtarma ve yardım malzemelerinden oluşacaktır.

Metruk binalar ve arsalar ile okul çevreleri uyuşturucu kullanımı ile ilgili olarak emniyet teşkilatı beraberliğinde mutlaka kontrol altına alınacaktır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin uyuşturucu belasına karşı korunmasında belediye ekipleri onların ve ailelerinin yanında olacaktır.

Yabancı uyruklu ve sığınmacı yerleşimleri emniyet ile birlikte kontrol altında tutulacak ve halkımızın genel huzurunu bozacak yapılanmalar engellenecektir.

Cenaze hizmetleri ve taziye çadırları ile belediye, acılı vatandaşlarımızın yanında olacaktır. Belediye sınırlarındaki ibadethane, mezarlıkların bakımı eksiksiz sürdürülecektir.

ŞEREFİMİZ İLE TEMİNAT ALTINA ALDIĞIMIZ ‘’ASLA YAPMAYACAKLARIMIZ’’

Belediye başkanı ve yöneticileri belediyenin araç, gereç ve imkânlarını özel yaşamında asla kullanamayacaktır.

Belediye personel kadrosunda gereksiz ve verimsiz personel istihdamına izin verilmeyecektir.

Şehrin muhtelif yerlerinde yapılan ya da planlanan hizmetlerin tanıtımı dışında belediye başkanı dahil hiç kimsenin resim ve posteri belediye kaynaklarını kullanarak sergilenmeyecektir.

Dini ve Milli bayramlar ile gençlerin sportif ve kültürel etkinlikleri dışında belediye kasasından hiçbir organizasyona kaynak aktarılmayacaktır.

Seçim dönemlerinde belediyenin araç, gereç ve imkânları hiçbir şahıs ya da grubun siyasetine kaynak ve finansman üretmeyecektir.

Rekabetin sağlanmadığı ve piyasa bedellerinin üzerinde olduğu hissedilen hiçbir ihale onaylanmayacaktır. Şu anda görevde olan belediyelerin Sayıştay raporlarına kadar düşmüş aynı işi birkaç parçaya bölüp hemen hemen aynı firmalara hediye etme uygulamasına asla izin verilmeyecektir. Canlı yayımlanmayan hiçbir ihale olmayacaktır.

Belediye bünyesindeki hiçbir yönetici ve personelin menfaat ve hediye kabulüne izin verilmeyecektir.

Hizmet sunumunda vatandaşa ayrım yapılmayacaktır.

Belediye başkanı dahil olmak üzere hiçbir belediye çalışanı, bu ilkelere namusu ve şerefi üzerine uyacağını beyan eden taahhütnameyi imzalamadan görev başı yapmayacaktır.

Harcayacağımız her kuruşun hesabını vermeden, bizden önce harcanan her kuruşun hesabını sormadan kimseden helallik istemeyeceğiz.

Mehmet Erdoğan’dan reklam çıkışı: “Şehirde afiş ve tanıtım izni verilmiyor, kamu gücü kullanılıyor”

Bugün Adapazarı Atatürk Bulvarı’ndaki AKM önünde partinin seçim beyannamesini açıklayarak seçim çalışmalarına start veren DEVA Partisi’nde Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Erdoğan, bilboardlara afiş asarak yapmak istedikleri yerel seçim kampanyasının engellenmesine tepki göstererek, “Şehirde afiş ve tanıtım izni verilmiyor, kamu gücü kullanılıyor” dedi.

Adapazarı Atatürk Bulvarı’ndaki AKM önünde partinin seçim beyannamesini açıklayarak seçim çalışmalarına start veren DEVA Partisi’nde Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Erdoğan, bilboardlara afiş asarak yapmak istedikleri yerel seçim kampanyasının engellenmesine tepki göstererek, “Şehirde afiş ve tanıtım izni verilmiyor, kamu gücü kullanılıyor” dedi.

Erdoğan, “Hiçbir siyasi mesajın, hiçbir siyasi gösterimin kullanılması konusunda bizi engelleyici tavırda olmalarının talimatını vermişler. Yani biz mütevazi bütçelerimizle dahi olsa hiçbir reklam veremiyoruz. Ancak bütün vatandaşlarımız şahittir, bir yerden bir yere giderken şu anda Sakarya’nın her tarafı AK Parti belediye başkanlarının posterleriyle, reklamlarıyla dolu. Yani onlara legal olan bize yasal değil. Onların elinde çok büyük kamu gücü var. Çok büyük maddi güçleri var. Ve haksız bir rekabetle 31 Mart yerel seçimlerine giriyoruz. Kendilerinin güçlü olduğunu düşünüyorlar. Ama inanın biz daha güçlüyüz çünkü haklıyız. Haklı olan güçlüdür. Sahip olduğumuz bu gücü biz milletimizden halkımızdan alıyoruz. Onun için bize çok güç, kuvvet verin, sizden başka halkımızdan başka alacağımız bir güç ve destek yoktur.” diye konuştu.

Etiketler

Fehmi Duman