Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası üyeleri Eğitim çalışanlarına yapılan şiddete dur demek için bir araya geldiler.

Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası üyeleri Eğitim çalışanlarına yapılan şiddete dur demek için bir araya geldiler.

Eğitimcilere yapılan şiddete karşı bir araya geldiler
Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası  Eğitim çalışanlarına yapılan şiddete dur demek için AKM önünde bir araya geldiler.

Atatürk Kültür Merkezi önünde bir araya gelen sendika üyeleri basın açıklaması gerçekleştirdiler. Basın açıklamasını Eğitim Gücü Sen Sakarya Şube başkanı Güldane Berberoğlu gerçekleştirdi.
HEP BİRLİKTE
Eğitim çalışanlarına yapılan şiddete hep birlikte karşı duruyoruz diyen Berberoğlu, “Bugün burada, Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışması Sendikası olarak bir araya gelmemizin sebebi, eğitim çalışanlarının karşılaştığı şiddet olaylarına dikkat çekmek ve bu soruna çözüm bulunması için sesimizi duyurmaktır. İstanbul’da okulda uğradığı silahlı saldırı sonucu vefat eden Okul Müdürümüz Sayın İbrahim OKTUGAN’a Allah’tan rahmet, ailesi, sevenleri ve eğitim camiamıza baş sağlığı diliyoruz. Eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, idareciler ve eğitim çalışanları olarak, artan şiddet vakaları karşısında sessiz kalmayı reddediyoruz” dedi.
TOPLUMSAL BİR SORUN
Berberoğlu, “Son dönemde eğitim kurumlarında yaşanan şiddet olaylarının artması, sadece bireysel değil, toplumsal bir sorun haline gelmiştir. Eğitim çalışanlarına yönelik yapılan fiziksel ve sözlü saldırılar, sadece çalışanların sağlığını tehdit etmekle kalmıyor, aynı zamanda öğrenci ve velilerin de güvenliğini tehlikeye atıyor. Milli Eğitim Bakanlığına sesleniyoruz: Eğitim çalışanlarının can güvenliği artık birinci öncelik olmalıdır. Gerekli önlemlerin alınması ve şiddetin her türlüsüne karşı sıfır tolerans politikasının benimsenmesi gerekmektedir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ciddiyetinin farkında olduğumuzu ve bu sorunun çözümü için adım atılması gerektiğini vurguluyoruz” dedi.


GÜVENLİK SAĞLANMALI
Berberoğlu, “Eğitim çalışanlarının insanca yaşayabilecekleri bir çalışma ortamı sağlanmalı ve hak ettikleri değeri görmelidirler. Eğitim Gücü Sen olarak, 9-10 Mayıs 2024 tarihinde iki günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceğimizi duyuruyoruz. Bu eylem, eğitim çalışanlarının haklarına sahip çıkma ve sesimizi duyurma adına bir adımdır. Bu basın açıklamasıyla, ‘Eğitim Çalışanlarına Şiddet Yasası’nın bir an önce çıkarılmasını talep ediyoruz. Okullarımıza yeterli sayıda güvenlik görevlisi temin edilmesini istiyoruz. Bu yasal ve somut adımlar atılmadan, eğitim çalışanlarının güvenliği sağlanamaz” dedi.
ŞİDDETE YER YOK
Berberoğlu, “”Yarın da sen olabilirsin, öğretmenim” diyerek, hepimizin bu tehlikelere karşı savunmasız olabileceğini hatırlatıyorum. Hiçbirimiz bu tür bir tehlike ile yüz yüze kalmayı hak etmiyoruz. Eğitim Gücü Sendikası olarak, eğitim çalışanlarının güvenliği için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu zorlu mücadelede tüm eğitim çalışanlarını yanımızda görmek istiyoruz. Çünkü unutmayın, eğitim herkesin hakkıdır ve eğitimde şiddetin yeri yoktur” dedi.

Etiketler

Fehmi Duman