Merkez Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Sorunları Çözmek İçin Anayasada Hangi Madde Engel?

Merkez Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Sorunları Çözmek İçin Anayasada Hangi Madde Engel?

Sorunları Çözmek İçin Anayasada Hangi Madde Engel?

Merkez Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Flash TV’de konuştu. Gündeme dair önemli tespitlerde bulunan Karslı, yeni Anayasa tartışmaları için, “Türkiye’nin sorunlarını çözmek için mevcut Anayasada ne tür bir engel var, hangi madde bunları engelliyor ki değiştirmek isteniyor?” diye sordu.

Merkez Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, Flash TV’de dün yayınlanan Veysi Dündar’ın sunduğu Şura programına katıldı. Gündeme dair önemli tespitlerde bulunan Karslı, yeni anayasa tartışmaları için, “Türkiye’nin sorunlarını çözmek için mevcut Anayasada ne tür bir engel var, hangi madde bunları engelliyor ki değiştirmek isteniyor?” diye sordu. Programda konuşan siyaset bilimci Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu da, Anayasa üzerinde cumhuriyet ittifakı ile muhalefet partilerinin uzlaşabilecek bir zemin olmadığını kaydetti. 

Üç saatlik programda Türkiye gündemine dair konuşan Profesör Karslı, şu anda Anayasa’nın, Meclis’in, yargının var gibi gösterildiğini ama gerçekte kuvvetler ayrılığının olmadığını sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararlarının uygulandığını söyledi.  2017’de fiili durumu Erdoğan’a uydurmak için anayasa değişimine gidildiğini belirten Karslı, “Erdoğan bu anayasayı da uygulamıyor. Erdoğan ‘anayasa benim’ diyor. Bunu sadece diliyle söylemiyor hayalleriyle söylüyor. Erdoğanın hayali ‘cumhuri bir devlet’ değil” dedi. 

Karslı sözlerine şöyle devam etti; “Hiçbir işlemin hesabı sorulamıyor. Yasama meclisi, fotokopi çekme makinesi gibi. Erdoğan’dan ne gelirse artık kanunu müzakere de yok. Kanunların artık adı bile yok, ‘torba kanunu’ diye arzu ettiklerini alt alta yazıp kanun yapıyorlar. Yasama torba kanun ile Erdoğan ne isterse çıkarıyor. Bu Başkanlık sistemi başka yerde yok, Türkiye’ye has. Mevcut durum bu. Mevcut duruma nasıl geldik. Bu yeni anayasa çalışmasını isterken iktidar, hukuk danışmanları ne söylüyor, ‘özgürlükçü anayasa’ diyorlar. Bu milletin aklıyla dalga geçmek. En son anayasa değişikliğinde Erdoğan de dedi “ver yetkiyi gör etkiyi” gördük mü etkiyi. Dolar, euro belli. Enflasyon kaç, 100 100’lerde. Faiz yüzde 50 oldu. Biz verdik yetkiyi gördük etkiyi. Özgürlükle ilgili kayda değer en küçük bir şey yok. 15 temmuz sonrası 2 milyondan fazla kişi yargılanmış. 150 bin kişi bir gecede iltisak irtibat denilerek terörist ilan ediliyor. Mahkemede beraat etsen de iade edilmiyorsun.” 

Yapılmak istenen anayasa değişikliğinin sorunları nasıl çözeceğinin de belli olmadığını ifade eden Merkez Partisi Genel Başkanı, “Şimdi yeni anayasaya nasıl madde koyacaklar da özgür olacak. Şimdiki anayasada hangi düzenleme özgürlüklere engel oluyor? Ekonomiye, dövize, içeridekilere, emekli maaşlarına hangi madde engel? Biz bu anayasayı düzeltirsek sokaktaki etkisi nasıl görülecek? Mevcut anayasadaki hangi madde engel? Bunların şu anki yaptıklarından döneceğine dair hangi işaret var?” dedi. 

Karslı ayrıca, Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Ateş’in öldürülmesine ilişkin iddianamenin yaklaşık 1.5 yıl sonra tamamlanmasına tep gösterdi. Karslı, “Sinan Ateş ile ilgili iddianame hazırlanmadı yıllardır. 20’den fazla sanık var. Örgütlü organize bir iş. 1 yıldan fazladır iddianame çıkmadı. Erdoğan sizin özgürlüğünüz de benim elimde hayatınız da, diyor.” diye konuştu. 

Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu da, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştiren Özgür Özel’in tavrına dair yorumlarda bulundu. Kalaycıoğlu: “Burada ilginç bir karar vermişler. CHP, belli konularda görüşüp belli konularda mücadele edeceğiz, diyor. Bu nasıl olacak belli değil. Bir şey çıkacağına dair gösterge yok. Ayrıca ‘yumuşama’ diye bir siyaset kavramı yok. Sosyal devlet, hukuk devleti vs denir normalde. Devlette tanımlar bunlardır. Şu anda ne olacağı daha belli değil.” dedi. Anayasa üzerinde cumhuriyet ittifakı ile muhalefet partilerinin uzlaşabilecek bir zemin de olmadığını dile getiren Kalaycıoğlu, “Üzerinde anlayabilecekleri hiçbir şey yok. Eğer muhalefet söylediklerinde samimi ise, hukuk devleti özgürlükler konusunda amaçladıkları doğru ise cumhur ittifakı ile bir çalışmaları mümkün değil. Eğer bir kaç madde değiştirilecekse de bu Cumhur ittifakının işine yarayacaktır.” diye konuştu. 

Etiketler

Fehmi Duman