Yunan Kuvvetlerini Geyve Boğazında durduran Şehit Çoban anıldı

Yunan Kuvvetlerini Geyve Boğazında durduran Şehit Çoban anıldı

Geyve’de şehit çoban için anma yürüyüşü yapıldı

Geyve Boğazı’nda sürüsündeki keçilerin boynuzuna çıra bağlayıp yakarak düşmanı kaçıran şehit çoban için anma yürüyüşü düzenlendi

Geyve Boğazı’nda düşmana “Türklerin ışıklısı bu kadar ise, ışıksızı ne kadardır” deyip kaçırttıran çoban için anma yürüyüşü düzenlenecek. Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği organizasyonuyla düzenlenecek yürüyüşe KANSERDER, Sakarya Barosu ve TEMA da destek oldu.

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nin düzenlediği 14. Geleneksel Şehit Çobanı Anma programı Geyve Akıncı’da gerçekleşti.

Geyve Boğazı’nda düşmana “Türklerin ışıklısı bu kadar ise, ışıksızı ne kadardır” deyip kaçırttıran “Çobanı Anma”yürüyüşü gerçekleştirildi.

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneğince düzenlenen geleneksel Şehit Çobanı anma etkinliğine Vatan ve Hürriyet Derneği Genel Başkanı Yaşar DURSUN , Yönetim Kurulu üyesi Cemal LÜLECİ,Tefik İNAN, Hasan Cumhur BOĞAZ, Uğur ŞENLEN, Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı  Şefik Akar ,Eğitimci yazar Ali Çetinkaya, Gazeteci Fehmi Duman, Foto Muhabiri Necla BAKAN, çok sayıda STK temsilcisi, vatandaş ve doğasever katıldı

Geyve Boğazında düşmana “Türklerin ışıklısı bu kadar ise ışıksızı kim bilir ne kadardır” dedirtip kaçırtan şehit çobanı anma yürüyüşü etkinliği yapılıyor. Bir gece Geyve Boğazı Çoban Kale mevkiinde karargah kuran düşman birliğini fark edip, onları korkutmak amacıyla sürüsündeki keçilerin boynuzuna çıra bağlayıp yakarak Kocatepe sırtlarında dolaştırıp düşmana  “Türklerin ışıklısı bu kadar ise ışıksızı kim bilir ne kadardır” dedirterek kaçıran çobanı anma yürüyüşüne katılanlar keşkek, salçalı köy ekmeği, haşlanmış yumurta yiyip, ıhlamur çayı içtiler..

Geyveli Bir Kahraman “Şehit Çoban”

Düşmanı, boynuzuna Boğazında çıra bağladığı keçilerle korkutup kaçıran çoban
Kurtuluş Savaşı sırasında gece keçilerin boynuzlarına çıra bağlayıp yakarak, kalabalık Türk askeri süsü verip, düşmanı korkutup kaçırtan kahraman Geyveli çoban.
Yunan Kuvvetler Geyve Boğazına karargah kurmuştu. Adı bilinmeyen bu çoban, düşmanı korkutmak amacıyla keçilerin boynuzlarına çıra bağlayıp yakarak keçileri dolaştırmıştır. Düşmana “Türklerin ışıklısı bu kadarsa, kim bilir ışıksızı ne kadardır” dedirterek korku salmış ve düşmanı kaçırmayı başarmıştır.
Daha sonraki günlerde ise şehit düşürülen çoban, Kurtuluş Savaşı döneminde yaşanan kahramanlık hikayesinin kahramanı oldu.
Ancak ismini bilen yok.
O bir isimsiz kahraman.

    “…uykuda kesti kafir üçümüzü,
Kurşuna dizdiler ikimizi,
Ahmet oğlu Nasuh arkadaşımın adı
Reşadiyeli Veli oğlu Mehmet benimkisi,
Bir de altıncımız var
Kara kaytan bıyıklı bir şehit
Son mekanı şöyle dursun,
Adını da bilen yok…”

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan “Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği olarak 2011’den beri siz Geyve Boğazı dostlarıyla birlikte organize ettiğimiz Şehit Çoban’ı Anma Etkinliği 5 km doğa yürüyüşü ve Şehit Çoban Şelalesi alanında yöremiz yemeği keşkek, salçalı köy ekmeği, haşlanmış yumurta ıhlamur çayı ikramıyla gerçekleştirdik. Dernek yönetimi ve Akıncı muhtarlığı olarak, buraya kadar gelerek katılımda bulunan tüm Geyve Boğazı dostlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

Ömer Soykan 

Akıncı köyünde 14. Şehit Çoban yürüyüşüne katıldık. Bu vesile ile güzelim topraklarımızı vatan yapan ve koruyan başta tüm şehit ve gazilerimize, görevini layıkıyla yapan, görevini bitirip emekli olan başta isimsiz ve gizli kahramanlarımız olmaz üzere Subay, Astsubay, Uzman ve Polislerimize sonsuz şükranlarımızı sunarız. Etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.

             

 

  

Etiketler

Fehmi Duman